mobile-logo
Historia

14.06.2023 09:03

Historia radia

Entuzjaści z zapałem i wiedzą, przedsiębiorcy z wizją i środkami, patrioci z wolą i nadzieją, artyści z talentem i energią – wszyscy oni, budowniczowie polskiej radiofonii, prawie 100 lat temu przyczynili się do tego, że odrodzona Polska na zawsze zagościła na falach eteru.


Początki były skromne. Pierwszego komunikatu Stacji Radionadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego mogło wysłuchać tylko kilkudziesięciu posiadaczy radioodbiorników. Choć członkowie PTR realizowali pionierskie audycje, ich działalność miała charakter eksperymentalny. Wkrótce ujawniła się potrzeba stworzenia radia z prawdziwego zdarzenia. Możliwość taką 18 sierpnia 1925 otrzymała spółka "Polskie Radio" kierowana przez Zygmunta Chamca i Tadeusza Sułowskiego. Dzięki ich staraniom 26 listopada 1925 stacja TPR po kilkumiesięcznej przerwie wznowiła działalność, a wkrótce, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…".

Przed II wojną światową działało 8 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. W planie było otwarcie rozgłośni w Łucku. W Warszawie, obok głównej anteny Polskiego Radia, funkcjonował program lokalny - Warszawa II. Zasięg Polskiego Radia wykraczał daleko poza granice kraju dzięki radiostacji w Raszynie i o wiele mniejszemu niż obecnie zagęszczeniu rozgłośni radiowych w eterze.

Pierwszą audycję dla dzieci nadano już 17 lutego 1926. Początkowo programy miały charakter opowiadanych bajek. Pierwszym słuchowiskiem dla dzieci w dziejach radiofonii w Polsce był "Pan kotek był chory" Stanisława Jachowicza.


Wybuch II wojny światowej, największej tragedii XX wieku, nie oznaczał zaprzestania działalności Polskiego Radia. Radiowcy podjęli się trudnej misji informowania o wydarzeniach na froncie nawet wtedy, gdy na Warszawę spadały bomby. Klęska wojny 1939 roku nie oznaczała dla nich zakończenia misji radiowca.


Po II wojnie światowej Polska wpadła w orbitę wpływów ZSRR. Choć zasługi Polskiego Radia w dziedzinie rozwoju rodzimej kultury i edukowania społeczeństwa są nie do przecenienia, informacja pozostawała pod wpływem cenzury. Alternatywą były audycje nadawane zza granicy – Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i polskiej sekcji BBC.


Przełom roku 1989 oznaczał powrót do pracy 150 zwolnionych wcześniej dziennikarzy Polskiego Radia. Od października działała specjalna komisja Radiokomitetu, której celem było wyeliminowanie propagandowego charakteru programów.

 

Polskie Radio od prawie 100 lat jest zawsze tam, gdzie dzieje się historia. Jako pierwsze medium w Polsce, które umożliwiało uchwycenie i transmisję dźwięku, Polskie Radio nie tylko informowało swoich słuchaczy, ale pozwalało także na przekazanie emocji towarzyszących najważniejszym wydarzeniom XX i XXI wieku w Polsce i na świecie.

 

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada ogólnopolskie anteny – Program 1 Polskiego Radia, Program 2 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadają poza wymienionymi antenami także: Czwórka Polskie Radio, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.