mobile-logo

04.07.2024 14:13

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE – NOWY SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA

dokument do pobrania

Wspomnienia bliskich, współpracowników naukowych, archiwalne zdjęcia noblistki – z okazji 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny sklodowskacurie.polskieradio.pl, który jest poświęcony życiu i dokonaniom znakomitej polskiej uczonej. W serwisie obok głosu samej noblistki można usłyszeć m.in. wspomnienia jej córek, siostry i współpracowników naukowych. 

Teksty zgromadzone w serwisie sklodowskacurie.polskieradio.pl wyjaśniają konteksty prezentowanych unikatowych nagrań, opowiadają o kolejnych etapach prywatnej i naukowej biografii uczonej, przypominają o sprawach ważnych i o ciekawostkach – mówi Jacek Puciato, współtwórca serwisu. – Przy okazji tych wszystkich tematów staramy się, choćby punktowo, prowadzić różne mininarracje: o "pensji dla dziewcząt" czy o – w dużej mierze zamkniętym wówczas dla kobiet – systemie wyższej edukacji.

Serwis specjalny sklodowskacurie.polskieradio.pl to podzielona na dziewięć rozdziałów multimedialna historia o Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwszy z nich prezentuje „Głos uczonej”, czyli krótkie nagranie z wystąpienia, stanowiące dobrą okazję do przypomnienia o jej popularności po obydwu stronach Atlantyku. W kolejnym rozdziale przedstawione są młode lata przyszłej noblistki, kiedy pracowała jako guwernantka. Archiwalne nagrania przybliżają ważny epizod w jej życiu – pobyt w mazowieckim dworku i nieszczęśliwą miłość. Rozdział trzeci to historia o tym, jak ważne dla Skłodowskiej-Curie były ojczyzna i więzy rodzinne, a także w jaki sposób znalazła się w Paryżu. Kolejna część serwisu to przypomnienie niełatwej drogi na naukowe szczyty. W piątej części zawarta jest opowieść o wielkiej miłości i naukowej pasji. Z kolei szósty rozdział to dzieje Instytutu Radowego w Warszawie oraz kwestie dotyczące „cudownych” – jak wtedy uważano – właściwości radu. W kolejnej części multimedialnej opowieści można poznać bohaterkę prywatnie jako: matkę, siostrę i ciocię. Prezentowane nagrania zawierają opowieści córki Ewy Curie, Heleny Skłodowskiej-Curie oraz bratanicy Marii Szancenbach. W przedostatniej części ukazany jest dramatyczny czas I wojny światowej i bohaterska postawa polskiej uczonej. Multimedialną opowieść kończy historia o jej sławie oraz o „wielkim obyczajowym skandalu” z jej udziałem.

Każdemu rozdziałowi towarzyszy bogaty materiał fotograficzny. To m.in. portrety Marii Skłodowskiej-Curie z różnych okresów jej życia – od lat młodzieńczych, przez czasy studiów, pracy naukowej, wojny, podróży, aż po ostatni okres jej życia – dodaje współtwórca serwisu Michał Czyżewski. – Szczególnie interesujące są wykonane w latach 20. i 30. zdjęcia, gdy wspólnie z siostrą Bronisławą Dłuską realizowały marzenie o warszawskim Instytucie Radowym, dzięki któremu terapia nowotworów w Polsce wkroczyła w zupełnie nowy etap.

 

·         Grafika do pobrania tutaj