mobile-logo

13.05.2024 10:48

ŚWIAT ZWARIOWAŁ, CZY Z NAMI JEST COŚ NIE TAK? DEBATA W RADIOWEJ CZWÓRCE

dokument do pobrania

„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka zaprasza na debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek 16 maja o godz. 20.00.

Kolejna otwarta debata w Czwórce będzie poświęcona jednemu z najważniejszych problemów naszych czasów, kondycji psychicznej młodych i starszych – zapowiada dyrektorka - redaktorka naczelna radiowej Czwórki, Justyna Dżbik – Kluge.

Dlaczego młode osoby mają problemy psychiczne? Jak radzą sobie starsi? Czy to kwestia „szalonych czasów” czy naszej – coraz mniejszej – odporności psychicznej? Jak mówić o chorobach psychicznych? Jak się wspierać, jak pomagać, ale też… jak nie stać się ofiarą psychowashingu? Jak odróżniać prawdziwych terapeutów od „szarlatanów”? Odpowiedzi szukać będą goście debaty.

W studiu radiowej Czwórki zagoszczą m.in.: Weronika Snoch i Dagmara Adamiec – twórczynie Nastoletniego Azylu, tegoroczny maturzysta Mateusz Trzaska - współkoordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, Lucyna Kicińska- pedagożka i certyfikowana suicydolożka PTSMarcin Łokciewicz – pedagog w Ośrodku dla młodzieży „Zamek”, autor książki „Żyję czy to mało”Justyna Żukowska-Gołębiewska - koordynatorka główna Programu Profilaktycznego Projektu MŁODE GŁOWYKatarzyna Parzuchowska - edukatorka Fundacji eFkropka, asystentka ds. zdrowienia w Szpitalu Bródnowskim, instruktorka teatralna w Teatrze KryzysAndrzej Silczuk, psychiatra, twórca i gość licznych podcastów, Łukasz Polikowski, psycholog, autor kanału Człowiek Absurdalny, Sonia Ziemba-Domańska, psycholog pracująca ze studentami i wykładowcami w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, kierowniczka Behawioralnego Telefonu Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz studenci i Pepper- terapeutyczny robot.

– Brak już sił, by cytować kolejne przerażające dane o próbach samobójczych czy samookaleczaniu się ludzi młodych. – przekonuje Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka Czwórki - Trzeba działać, trzeba tworzyć bezpieczny przekaz, włączając się w dyskusję na temat zdrowia psychicznego, które niestety cały czas w Polsce jest powodem do stygmatyzowania. Dlaczego mamy się „przyznawać” do tego, że chodzimy na terapię skoro to normalna forma pomocy? Bez ocen, z dużą wrażliwością porozmawiamy o tym, jak sobie radzić, gdy coraz częściej mamy wrażenie, że świat zwariował – dodaje.

 

·         17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. 

·         Czwórka zaprasza do słuchania i oglądania debaty w czwartek 16 maja o godz. 20.00.

·         Retransmisja 19 maja po godz. 17.00 na antenie Polskiego Radia 24

·         Grafika do pobrania tutaj