mobile-logo

10.05.2024 17:06

NOWE AUDYCJE HISTORYCZNE W RADIOWEJ JEDYNCE

dokument do pobrania

Program 1 Polskiego Radia zaprasza na audycje „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego w niedziele po godz. 12.00 oraz na „Historię bliską” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika w poniedziałki po 21.00.

- Wprowadzamy na antenę Jedynki nowe audycje o historii. Chcemy żeby skłaniały one do namysłu i dyskusji, pomagały lepiej rozumieć nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość - mówi dyrektorka – redaktorka naczelna Programu Pierwszego Polskiego Radia, Paulina Stolarek-Marat. Mamy świadomość, że historia i to, w jaki sposób się o niej mówi to istotny element misji Polskiego Radia. Dbamy też o to, żeby audycje w Jedynce były intelektualną przygodą i przyjemnością dla słuchaczy, a nie wykładami ex cathedra.

 

Odrodzona-nieznana

Jaka była II Rzeczpospolita? Jakie były jej blaski i cienie? O tym w każdą niedziele o godz. 12.00 Grzegorz Kalinowski rozmawiać będzie z historykami, publicystami i badaczami kultury w „Odrodzonej – nieznanej”.  

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy, malowanymi przez historiografię PRL. Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, jest w wyobraźni wielu mityczny i najpiękniejszy, bo wykreowany po latach zaborów i zniszczeniach wojny. Ale to także czasy pełne kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek. O tym, czy był to, jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego - „zaczarowany bajek świat”, czy też autorytarnych rządów, które wyniosły do władzy hasła walki z korupcją, po to by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę – zapowiada prowadzący audycję Grzegorz Kalinowski.

12 maja tematyka „Odrodzonej – nieznanej” związana będzie z 98. rocznicą zamachu majowego.  W kolejnych wydaniach posłuchać będzie można o codziennym życiu w przedwojennej Polsce: podróżowaniu, zarobkach i standardzie mieszkań, lecznictwie i dostępie do oświaty oraz polityce i społeczeństwie. O tym, czy bliżej było Polsce do demokracji, czy autokracji i co z tego wynika dla współczesnego życia politycznego.

 

Historia bliska

Audycję „Historia bliska” emitowaną w poniedziałki po 21.00 prowadzą na przemian Marek Stremecki i Michał Wójcik. Marek Stremecki przedstawia słuchaczom Jedynki wydarzenia i sprawy, które miały miejsce w okresie PRL, a które w różny sposób są wciąż obecne i pozostawiły nieusuwalny ślad w naszej pamięci i codzienności. Michał Wójcik chce zapoznać słuchaczy Jedynki z najnowszymi badaniami, odkryciami i publikacjami historycznymi. „W tej materii dzieje się bardzo dużo, w zasadzie każdy miesiąc przynosi nowe rewelacje i nowe spojrzenia na stare – zdawało by się – znane fakty. Nasza wiedza musi zostać zrewidowana, bo pojawiają się nowe, czasami wręcz sensacyjne ustalenia” – mówi Michał Wójcik.

 

Marek Stremecki - polski dziennikarz, aktor i scenarzysta. W latach 2001-2009 redaktor w Polskiej Agencji Prasowej. W latach 2007–2013 prowadzący program „Skalpel i dusza” w telewizji Religia i „Klub Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia (2008–2009). W latach 2008–2022 rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski w Warszawie. Od 2010 roku redaktor portalu historycznego dzieje.pl.

Michał Wójcik - polski historyk, dziennikarz i redaktor. Były redaktor naczelny popularnonaukowych magazynów "Focus Historia" i "Focus". Współtwórca programów historycznych dla telewizji Discovery Historia (cykl „Było, nie było") oraz TVN Warszawa („Błyskawiczny program historyczny"). Był prowadzącym program "Cafe Historia" emitowany na antenie stacji TVP Historia. Tworzył również teksty do magazynu historycznego "Mówią Wieki". Autor książek publicystycznych i historycznych oraz książek dla młodszych czytelników.

Grzegorz Kalinowski - radiowiec i dziennikarz od 1990 roku, komentator sportowy i korespondent wojenny. Autor filmów dokumentalnych i teledysków. Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, najczęściej osadzonych w realiach historycznych. Finalista nagrody Wielkiego Kalibru (za „Pogromcę grzeszników”), laureat Złotego Pocisku (za cykl „Śmierć frajerom”) oraz nagrody komendanta Szkoły Policyjnej w Pile (za „Granatowy 44”).