mobile-logo

25.03.2024 14:20

SŁUCHOWISKO MARTY REBZDY „TO SŁOWO” Z NAGRODĄ BBC AUDIO DRAMA AWARDS 2024

dokument do pobrania

Dokumentalne słuchowisko „To słowo”, Marty Rebzdy z Teatru Polskiego Radia, w reżyserii Waldemara Modestowicza, wyróżnione nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii „Best European Drama”. W finale była to jedyna produkcja reprezentującą naszą radiofonię.

Znaleźć się w gronie finalistów tak prestiżowej nagrody, to ogromne wyróżnienie. „To słowo” jest słuchowiskiem dokumentalnym. Początkiem historii były reporterskie rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli wysiedlenie z Zamojszczyzny w 1943 roku. Zapamiętali te wydarzenia w sposób szczególny, tak jak mogą pamiętać je dzieci. Musiałam poszukać odpowiedniej formy do tej opowieści. Tak powstał poemat słowno-dźwiękowo-muzyczny - o przemocy i śmierci, w którym przez wszystkie przypadki odmieniane jest słowo – wysiedlenie. To też opowieść o wybawcach, Róży i Janie Zamoyskich, którzy uratowali czterysta sześćdziesięcioro dzieci z obozu koncentracyjnego w Zwierzyńcu - między innymi bohaterów mojej opowieści – mówi Marta Rebzdakierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Rok temu za to słuchowisko Marta Rebzda została uhonorowana pierwszą nagrodą podczas UK International Audio Drama w Canterbury.

- To ważna i piękna opowieść o wygnaniu i ocaleniu. Cieszę się, że została wysłuchana i doceniona. Nagroda daje nam napęd do dalszej pracy” – mówi reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz.  

„To słowo” to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli jaką odegrali Róża i Jan Zamoyscy, ratując dzieci. Marta Rebzda przedstawiła historię rodziny Mulawów, którzy w 1943 roku zostali wysiedleni z Tarnogrodu i trafili do Zwierzyńca.

Podczas BBC Audio Drama Awards przyznawane są wyróżnienia dla najlepszych aktorów, pisarzy, producentów i projektantów dźwięku, przybliżających formę słuchowisk – dramatów audio.

 

·         Marta Rebzda – „To Słowo” reżyseria: Waldemar Modestowicz; realizacja akustyczna: Maciej Kubera; muzyka: Piotr Moss; kierownictwo produkcji: Beata Jankowska. Obsada: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski, Sławomir Orzechowski.

·         Premiera słuchowiska w radiowej Jedynce odbyła się 27 listopada 2022r.

·         Słuchowisko dostępne  tutaj.