06.11.2024 13:49
POLSKIE RADIO PATRONEM MEDIALNYM WSPÓŁKONGRESU KULTURY 2024
Polskie Radio objęło patronat nad odbywającym się w Warszawie współKongresem Kultury, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziennikarze publicznego nadawcy zaproszą na plenerowe wydania audycji, w których pojawią się kluczowe postaci polskiej kultury.
Polskie Radio zostało patronem medialnym współKongresu Kultury, który odbędzie się w dniach od 7 do 9 listopada w Warszawie. Ideą wydarzenia jest rozmowa o kluczowych obszarach dla rozwoju polskiej kultury oraz porozumienie grup i środowisk z nią związanych. Tegoroczne hasło przewodnie kongresu to „Kultura jest wspólna”. W ciągu trzech dni zaplanowanych jest 30 debat, w tym 10 plenarnych oraz 20 panelowych.
Dziennikarze Polskiego Radia będą obecni na wydarzeniu i zaproszą na specjalne wydania audycji z Pałacu Kultury i Nauki oraz Teatru Dramatycznego.
W czwartek, 7 listopada gościem „Sygnałów dnia” (ok. godz. 7 40) na antenie radiowej Jedynki będzie Agata Diduszko - Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu Kultury. W „Kulturalnej Jedynce” (około godz. 23.40) Magdalena Mikołajczuk opowie o debacie poświęconej bibliotekom, m.in. z udziałem Zygmunta Miłoszewskiego. Z kolei w sobotę, 9 listopada między godz. 12.30 a 13.00 Martyna Podolska zaprasza na audycję specjalną „Mapa kultury” z Pałacu Kultury i Nauki, w której porozmawia z gośćmi o tym, czego dzisiaj potrzebuje polska kultura.
Już 8 listopada na antenie Programu 3 Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne, nadawane z miejsca wydarzenia, wydanie audycji „Terra Kultura” (godz.13.00). Program poprowadzi Agnieszka Obszańska. Z kolei w sobotę, 9 listopada o godz. 13.00 na audycję „Wszystko Wszędzie Teraz” – również prosto ze współKongresu - zaprosi Agnieszka Szydłowska.
Z uczestnikami współKongresu Kultury porozmawia także Jakub Jamrozek z radiowej Czwórki. Audycja specjalna „Czwórka na współKongresie Kultury” z plenerowego studia PKiN zostanie wyemitowana już w piątek, 8 listopada o godz. 12.00. Gościem specjalnym będzie Hanna Wróblewska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która opowie o idei i założeniach odbywającego się wydarzenia. W programie także rozmowa z Justyną Czechowską, literaturoznawczynią, animatorką kultury i tłumaczką języka szwedzkiego i norweskiego o wykorzystaniu AI w tłumaczeniach. O godz. 13.00 prowadzący porozmawia z Aleksandrą Tomaszewską, badaczką w Instytucie Podstaw Informatyki PAN oraz dr Iwoną Kurz, współinicjatorką współKongresu i członkinią Zespołu Programowego, która zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej. Z kolei o nadchodzących panelach, dyskusjach i ciekawych spotkaniach opowie Zofia Król, członkini Zespołu Programowego współKongresu Kultury.