X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

89. ROCZNICA URODZIN KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO NA ANTENIE RADIOWEJ DWÓJKI

Środa, 23 listopada 2022

Już w środę, 23 listopada Program 2 Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową transmisję koncertu z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Będzie to wieczór poświęcony 89. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego – jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej i światowej muzyki. W tym dniu, z okazji jubileuszu słynnego kompozytora, Program 2 Polskiego Radia przypomni jego twórczość.

 

23 listopada w 89. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego radiowa Dwójka wszechstronnie przedstawi jego postać i dokonania.

W środę o godz. 11.10 będzie można usłyszeć VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Müncher Philharmoniker pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

O 12.05 na antenie Programu 2 Polskiego Radia zabrzmi jego III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”, który nawiązując do klasycznej formy kameralnej, przywołuje reminsicencje dzieciństwa spędzonego w wielokulturowej przed wojną, rodzinnej Dębicy. W utworze pojawia się m.in. melodia huculska, którą grywał na skrzypcach jego ojciec. Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych i poruszających dzieł tego twórcy (wyk. Kwartet Śląski). Obok Kwartetu pojawi się Intermezzo na 24 instrumenty smyczkowe, skomponowane przez wówczas czterdziestoletniego kompozytora, które cechuje niezwykła wirtuozeria i szczególna kolorystyczna aura (wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki).

Tego samego dnia, w „Filharmonii Dwójki” o godz. 19.00 transmisja koncertu z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, który jest upamiętnieniem 89. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Utwór Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę to cykl pieśni do wierszy wybitnych polskich poetów, ujętych w formę tryptyku autorstwa kompozytora. W pierwszej części zatytułowanej Ogród zaklęty odnaleźć można m.in. wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Stanisława Korab-Brzozowskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Co mówi noc – to druga część, która powstała w oparciu o wiersze Staffa, Wata i Micińskiego. Ostatnią część dzieła wieńczy Adagio-Requiem z akordami z  Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina. Wiersz Norwida Fortepian Szopena umieszczony w tej części na zasadzie motywu przewodniego stanowi sedno całego utworu, skomponowanego w Roku Chopinowskim na 200-lecie urodzin kompozytora.

Wykonanie: Iwona Hossa (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran), Mariusz Godlewski (baryton), Maciej Tworek (dyrygent), Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opera Narodowej.

Krzysztof Penderecki urodził się 89 lat temu w Dębicy. W wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na fortepianie. Należące do ojca skrzypce stały się jednak najsilnieszją muzyczną inspiracją. Nauce gry na tym instrumencie towarzyszyły pierwsze próby komponowania własnych utworów. Jednak prawdziwe studia kompozytorskie Krzyszof Penderecki podjął pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, który wdrożył go w podstawy kontrapunktu i technik kompozytorskich.

Krzysztof Penderecki za swoją twórczość uzyskał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu za Tren „Ofiarom Hiroszymy”. W 1992 roku za skomponowaną na zamówienie prezydenta Francji Francois Miternada IV Symfonię „Adagio” kompozytor otrzymał przyznawaną przez Uniwersytet w Louisville nagrodę Grawemeyera. Był uhonorwany licznymi odznaczeniami państwowymi – polskimi i zagranicznymi - m.in. Orderem Orła Białego. 

 

  • Transmisja koncertu w Programie 2 Polskiego Radia w środę , 23 listopada, o godz. 19.00 w „Filharmonii Dwójki”.


« wstecz