X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PREMIEROWY KONCERT Z CYKLU „MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ” – EKSPERYMENTALNE „STRUNOFONIE” WOJCIECHA BŁAŻEJCZYKA

Środa, 22 czerwca 2022

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na kolejną, premierową odsłonę cyklicznej audycji „Miejscówka z Dwójką”. Już w najbliższą sobotę, 25 czerwca, jej bohaterem będzie multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer Wojciech Błażejczyk. Artysta zaprezentuje autorskie utwory skomponowane na nietypowe instrumenty strunowe. Transmisja koncertu na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki. Początek wydarzenia o godz. 19.00.Strunofonie to cykl eksperymentalnych utworów Wojciecha Błażejczyka, skomponowanych na nietypowe instrumenty strunowe – cytry, autoharfę, cymbały chińskie, valihę, bałałajkę, psałterium, banjo czy guzheng. Część z nich pochodzi z płyty „Muzyka strun”, wydanej w 2022 roku. – W strunofoniach najważniejsze jest samo brzmienie strun – często preparowanych, pobudzanych do drgań za pomocą pałek, palców, smyczka, metalowych pręcików i innych obiektów. Stosując niestandardowe techniki wydobycia dźwięku i preparację można wydobyć ze strun zupełnie nieoczekiwane brzmienia i faktury dźwiękowe, zaburzając w pewnym stopniu fizykę drgań. Tymczasem zgodnie z teorią strun w fizyce, każdy obiekt we wszechświecie, cała materia, stworzona jest z bardzo małych strun, tak małych, że nie możemy ich dostrzec, jednak ich wibracje można zaobserwować w postaci masy, grawitacji, siły magnetycznej. Tak więc różnica między człowiekiem, drzewem czy kamieniem leży tylko w ułożeniu strun i charakterze ich wibracji – mówi artysta.

Wojciech Błażejczyk jest kompozytorem, reżyserem dźwięku, gitarzystą, sound designerem, doktorem sztuk muzycznych. Ukończył kompozycję oraz reżyserię dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest kierownikiem Chopin University Electronic Music Studio. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. New Music Concerts, Warszawska Jesień, Afekt Festival, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, AudioArt – przez zespoły takie, jak: Klangforum Wien, MusikFabrik, Polska Orkiestra Radiowa, United Instruments of Lucilin, Filharmonia Gorzowska, Hashtag Ensemble. Muzyk wydał cztery płyty monograficzne: Muzyka strun” (2022), General Theory of Relatovity” (2021), „Trash Music” (2018) i „Loopowizacje” (2013).

Tworzy zarówno muzykę akustyczną jak i elektroakustyczną, komponuje muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystuje stworzone przez siebie instrumenty: obiektofony – przedmioty codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo; gestofon – instrument elektroniczny sterowany gestami, a także nietypowe instrumenty strunowe, które wykorzystuje w sposób eksperymentalny.

Błażejczyk jest także aktywnym gitarzystą. Wykonuje muzykę nową i improwizowaną na gitarze elektrycznej oraz jako wykonawca live electronics. Występował m.in. z Kawalerami Błotnymi, Intuition Orchestra, Electronishes Gluck, Adamem Pierończykiem, Agatą Zubel, Krzysztofem Knittlem, Joëlle Léandre. Jako reżyser dźwięku specjalizuje się w nagraniach i projekcji dźwięku na koncertach muzyki nowej oraz tworzeniu sound designu do filmów.

  • Koncert Wojciecha Błażejczyka w sobotę, 25 czerwca, o godz. 19.00. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.
  • Wszystkie koncerty z cyklu „Miejscówka z Dwójką” do obejrzenia tutaj.


« wstecz