logo

http://prsa.pl/artykul.aspx?id=202110

POLSKIE RADIO PARTNEREM 15. PRZYSTANKU NIEPODLEGŁOŚĆ I EDUKACYJNEJ GRY „TAK ZMIENIŁ SIĘ ŚWIAT”

Piątek, 6 listopada 2020

Interaktywna, multimedialna gra ukazująca poszczególne etapy technologicznego rozwoju radia, to główna atrakcja tegorocznej, 15. odsłony akcji organizowanej przez Muzeum Historii Polski.

 

 

Rozgrywki odbędą się w dniach 11-15 listopada br. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Grze towarzyszyć będzie quiz tematyczny „Co Ty wiesz o radiu?”. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali otwarcie wystawy plenerowej w Ogrodzie Saskim w Warszawie, będącej jednocześnie rozszerzeniem wirtualnej zabawy. Polskie Radio jest partnerem wydarzenia.

 

Tematem przewodnim gry online „Tak zmienił się świat” są przemiany komunikacyjne i kulturowe początku XX w. Celem akcji zaś ukazanie, w jaki sposób radio zmieniło życie społeczeństwa, a rozwój nowoczesnej techniki wpłynął na dostępność informacji, oferty edukacyjnej, kulturalnej i sportowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Idea wydarzenia wpisuje się w edukacyjną misję Polskiego Radia – największego publicznego nadawcy, który obchodzi w tym roku 95-lecie istnienia.

Aby rozpocząć zabawę, należy wejść na stronę: przystanekniepodleglosc.muzhp.pl i zalogować się do aplikacji internetowej, która jest jednocześnie kartą gry zawierającą zadania dla grających online i mapę terenu gry miejskiej. Uzupełnieniem wirtualnych rozgrywek będzie też quiz tematyczny „Co Ty wiesz o radiu?”. Ponadto Muzeum Historii Polski zaplanowało otwarcie wystawy przestrzennej w warszawskim Ogrodzie Saskim, poświęconej historii radia w II RP i stanowiącej dodatkowo rozszerzenie gry.

 

Fabuła gry skupia się wokół życia państwa Marcińskich. Każdy członek rodziny ma jednak swoje zainteresowania i przyzwyczajenia. Dziadek nie wyobraża sobie dnia bez porcji codziennych informacji, Maria uwielbia chodzić do teatru, Adam z Anną chętnie odwiedzają kabarety, Janek uwielbia grać w piłkę nożną, a Zosia najchętniej cały dzień poświęciłaby lekturze. Pewnego dnia w domu rodziny pojawia się magiczne pudełko… Pokonując kolejne etapy zabawy, uczestnicy gry towarzyszą rodzinie Marcińskich i podążają szlakiem dynamicznego postępu technologicznego radia, dowiadując się m.in. kiedy nadano pierwszą audycję, za pomocą jakich narzędzi przekazywano sygnał radiowy i jaki wynalazek zrewolucjonizował odbiór radia. Gra pełna jest też ciekawostek, anegdot, archiwalnych nagrań i multimedialnych materiałów dotyczących transmisji najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata, sylwetek legendarnych spikerów i radiowych sprawozdawców oraz wybitnych twórców, którzy współpracowali z Polskim Radiem.

Jak zmieniło się życie państwa Marcińskich, od kiedy w ich domu obecne jest radio? Czy uda się pogodzić upodobania wszystkich osób? A może czwartkowe spektakle radiowego „Teatru Wyobraźni”, relacje z zawodów sportowych, historyczne przemówienia, spotkania kabaretowe lub koncertyi muzyczne premiery zgromadzą przy radioodbiorniku całą rodzinę? Kluczem do zdobycia odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących przygód rodziny Marcińskich i rozwoju radia jest udział w grze „Tak zmienił się świat”.

Copyright © Polskie Radio S.A