X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

80. ROCZNICA URODZIN JIMIEGO HENDRIXA – SPECJALNY SERWIS INTERNETOWY POLSKIEGO RADIA

Piątek, 25 listopada 2022

Z okazji 80. rocznicy urodzin Jimiego Hendrixa portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny hendrix.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najważniejszych muzyków w historii rocka. Choć żył tylko 27 lat i nagrał zaledwie trzy albumy studyjne, uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę w historii muzyki rockowej. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia opowiada o życiu i artystycznych dokonaniach geniusza gitary. Można się z niego dowiedzieć wielu ciekawostek z życia legendarnego gitarzysty, m.in. o pierwszym instrumencie, jego wojskowych perypetiach oraz o londyńskim mieszkaniu artysty, a także prześledzić historię artysty za pomocą dostępnego w serwisie kalendarium.


Urodzony w 1942 roku w Seattle muzyk stopniowo budował sobie renomę w branży muzycznej. Przed ukończeniem dwudziestego trzeciego roku życia mógł liczyć jedynie na rolę akompaniatora ukrytego za plecami bardziej znanych artystów, takich jak Sam Cook, Ike & Tina Turner czy grupa Isley Brothers. Dopiero emigracja do Londynu i założenie zespołu Jimi Hendrix Experience uczyniło z niego gwiazdę. Szalonymi popisami scenicznymi tercetu zachwycili się najpierw koledzy po fachu, tacy jak Eric Clapton, Jeff Beck oraz członkowie The Beatles i The Rolling Stones, a w ślad za nimi miliony fanów. Przyczyniły się do tego nie tylko rewolucyjne albumy „Are You Experienced", „Axis: Bold as Love" i „Electric Ladyland", ale także oszałamiające koncerty grupy. Do historii przeszedł zwłaszcza występ na festiwalu Monterey oraz wykonanie amerykańskiego hymnu na festiwalu Woodstock.

Pełen twórczej weny i nieokiełznanej kreatywności Hendrix zbudował w Nowym Jorku własne studio nagrań „Electric Lady”, które miało mu pomóc w realizowaniu śmiałych muzycznych wizji. Niestety, krótko po jego uruchomieniu, zmarł tragicznie 18 września 1970 roku, będąc w trakcie trasy koncertowej po Europie.

Rewolucyjna gra Hedrixa stała się źródłem inspiracji dla kilku pokoleń gitarzystów. Dziś trudno wyobrazić sobie bez niego historię muzyki rockowej, a utwory takie, jak „Hey Joe", „All Along the Watchower", „Little Wing" czy „Voodoo Chile (Slight Return)" to absolutny kanon rocka XX wieku.

 

·       Autorem merytorycznym serwisu jest Krzysztof Czaja – redaktor Informacyjnej Agencji Radiowej, a stroną wizualną i techniczną zajęli się graficy i programiści IAR.

·       Grafika do pobrania


« wstecz