X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

30-LECIE REDAKCJI BIAŁORUSKIEJ POLSKIEGO RADIA DLA ZAGRANICY

Środa, 12 stycznia 2022

Z okazji 30-lecia Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy 13 stycznia zaprasza na specjalne audycje jubileuszowe. W programie m.in. wywiady z gośćmi – prof. Niną Barszczewską i Żanną Litwiną, historia redakcji oraz unikatowe nagrania z archiwum. Redakcja białoruska od trzech dekad codziennie relacjonuje trudną sytuację polityczną na Białorusi, a w ostatnim czasie dużo miejsca poświęca sytuacji na granicy polsko - białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu.

W jubileuszowych audycjach zaplanowanych na 13 stycznia na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy m.in. rozmowa z wieloletnią kierownik Redakcji prof. Niną Barszczewską o tym, jak 30 lat temu powstała Redakcja Białoruska, a także z Żanną Litwiną o współpracy Redakcji Białoruskiej z białoruskimi niezależnymi mediami. W programie także o pracy dziennikarzy i rozmowy ze słuchaczami.

Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy nadaje obecnie 5 godzin programu dziennie, w tym godzinną i półgodzinną audycję premierową. Zawierają one bogaty serwis informacyjny w języku białoruskim, a także komentarze, rozmowy, relacje i reportaże promujące Polskę i informujące o najważniejszych aspektach życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego naszego kraju.

Ważne miejsce w programie zajmują sprawy białoruskie. Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy, na co dzień stara się dotrzeć do słuchaczy z obiektywnymi informacjami o najważniejszych wydarzeniach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi. Codziennie relacjonuje trudną sytuację polityczną na Białorusi oraz informuje o kondycji wzajemnych relacji polsko-białoruskich. W programach nie brakuje rzetelnej informacji na temat działań białoruskich władz, w tym wobec polskiej mniejszości na Białorusi. Regularnie pojawiają się także relacje z protestów, informacje o działaniach opozycyjnych sił demokratycznych i zatrzymaniach. Redakcja Białoruska skupia się również na prezentacji założeń polskiej i europejskiej polityki wobec Białorusi, a także na promocji polskiej pomocy i wsparcia dla dążeń białoruskiego społeczeństwa. W ostatnim czasie dużo miejsca poświęcone jest sytuacji na granicy polsko - białoruskiej, kryzysowi migracyjnemu i wojnie hybrydowej, prowadzonej przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz represjonowanym Białorusinom, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Redakcja Białoruska przez 30 lat swojego istnienia konsekwentnie udostępniała eter wszystkim białoruskim opozycyjnym ruchom i stowarzyszeniom. Jeszcze w latach 90-tych gośćmi Redakcji Białoruskiej PR dla Zagranicy byli znani białoruscy politycy współuczestniczący w procesie odbudowy prodemokratycznych sił białoruskich – Stanisław Szuszkiewicz (podpisywał w imieniu Białorusi rozpad Związku Sowieckiego – 1991 roku) oraz ówczesny lider Narodowego Frontu Białorusi – Zianon Paźniak.

W 2020 roku w związku z protestami społecznymi na Białorusi, redakcja uruchomiła nadawanie na antenie Programu I Polskiego Radia specjalnych serwisów w języku białoruskim. Wiadomości emitowane są na fali długiej 225 kHz. Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie w Programie 1, rano po godzinie 6.30, w magazynie „W samo południe” po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie „Polska i Świat”.

Audycji w języku białoruskim można słuchać w Internecie przez komputer i urządzenia mobilne, jak również na satelicie Eutelsat II F-6 Hot Bird codziennie o godzinie 15:30, 21:00 i 22:30. Audycje powtórkowe nadawane są o godzinie 16:30, 22:30, 00:00, 4:00 i 5:00. Audycje w języku białoruskim transmitowane są również przez rozgłośnie: Radio znad Wilii (103,8 FM, g. 5.00 i 23.30 czasu lokalnego) i Baltic Waves (fale średnie 1386 kHz, g. 22.00 czasu lokalnego).

Obok emisji audycji w języku białoruskim, na stronie internetowej znaleźć można ważne informacje dotyczące polskiej i białoruskiej polityki, gospodarki, kultury, a także spraw, którymi żyje Polska i Białoruś.

Grafika do pobrania.

« wstecz