X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

POLSKIE RADIO ZAPRASZA NA WIOSENNE AUDYCJE

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Transmisje koncertów muzyki popularnej i poważnej, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców, głosy znanych i lubianych aktorów w radiowych powieściach oraz audycje kulturalne, popularno-naukowe, sportowe i publicystyczne – publiczny nadawca zachęca do zapoznania się z bogactwem swojej wiosennej oferty programowej.

 

Maj w Programie Pierwszym Polskiego Radia tradycyjnie już upłynie pod znakiem polskiej piosenki. Rozpocznie się od mocnego akcentu muzycznego: koncertu „Andrzej Zaucha Songbook” w wykonaniu Janusza Szroma i jego zespołu. Ponadto, jak zawsze o tej porze roku powróci na antenę audycja „Maj Polskiej Piosenki”, w której zabrzmią wyłącznie rodzime przeboje: te sprzed lat, dobrze znane i kochane przez całe pokolenia Polaków, jak i te najnowsze, współczesne. Nie zabraknie też utworów debiutantów.

Również we flagowej audycji „Muzyczna Jedynka” Program Pierwszy zagra w maju wyłącznie po polsku. Każdy z prowadzących wybierze swoje ulubione piosenki, zabierając słuchaczy w prawdziwą podróż przez poszczególne style, dekady i gatunki rodzimej muzyki. W „Muzycznej Jedynce" pojawią się m.in. utwory z plebiscytu „Piosenki 95-lecia Polskiego Radia". Zaprezentowana zostanie też nowa płyta Sanah, która podczas ubiegłorocznego „Lata z radiem” zagrała ekskluzywny koncert dla słuchaczy Jedynki w Studiu Polskiego Radia S3. O muzycznych planach na antenie opowie jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia Igor Herbut, którego kolejne płyty szybko zyskiwały status złotej lub platynowej. Swoje nowe piosenki zaprezentują: legenda gitary Dariusz Kozakiewicz i obiecujący debiutanci, zespół Three Of Us. W maju płyta tygodnia w Jedynce wybierana będzie spośród najciekawszych polskich albumów.

Więcej muzyki pojawi się także w Jedynkowych pasmach wieczornych. Wyjątkowo zabrzmią nowe muzyczne propozycje: „Wieczór z Operą i Operetką”, „Przeboje musicali” oraz „Piosenka aktorska”.

Poza muzyką, jak zwykle na antenie Jedynki nie zabraknie aktualnych tematów politycznych, społecznych, kulturalnych. I jeszcze emocje sportowe: w maju Finał Piłkarskiego Pucharu Polski oraz kolarski Orlen Wyścig Narodów – transmisja i relacje z wydarzeń w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

 

Program Drugi Polskiego Radia, zaprasza do słuchania atrakcyjnych koncertów, audycji autorskich o muzyce i literaturze, audycji publicystycznych poruszających tematykę historyczno-społeczną, w tym programów kontaktowych ze słuchaczami. Wśród propozycji słuchacze znajdą Domówkę z Dwójką, cieszący się uznaniem cykl koncertów znakomitych i zaprzyjaźnionych z Programem Drugim artystów, którzy występują w swoich domach, ogrodach lub pracowniach. Tylko w maju będzie można usłyszeć między innymi: Kwartet Śląski, Wacława Zimpla, Magdalenę Bojanowicz i Bartosza Koziaka. Artyści koncertują w kameralnej scenerii w każdy sobotni wieczór. Cykliczna jest też koncertowa oferta jazzowa. W każde piątkowe popołudnie specjalnie dla słuchaczy Dwójki grają najlepsi muzycy jazzowi wszystkich generacji. Już w maju: Trio Wojciecha Gogolewskiego, RGG oraz Zespoły Wojtka Mazolewskiego i Franciszka Pospieszalskiego. W sobotnie przedpołudnie przez historię muzyki słuchaczy przeprowadza w swojej autorskiej audycji „Upiór w eterze” Waldemar Malicki - znakomity pianista obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. O Bachu – w każdy czwartek opowiada wybitna pianistka Ewa Pobłocka, piątkowe wieczory to szansa na spotkanie ze wspaniałym dyrygentem – Łukaszem Borowiczem, barwnie wprowadzającym w świat instrumentów.

Mimo pandemii Program Drugi proponuje swoim słuchaczom transmisje z największych i najbardziej znanych sal koncertowych i scen operowych świata.  Muzyczne propozycje programowe uzupełniają literatura i teatr radiowy, w których szczególne miejsce zajmuje w tym roku twórczość Norwida, Baczyńskiego, Różewicza i Lema. W Dwójce – nie tylko na wiosnę – cała kultura w jednym miejscu!

 

Wiosną w Programie Trzecim pojawią się nowe audycje. Wśród nich prowadzony przez Piotra Barona cykl „Kobiety mają głos”, w którym śpiewać i grać będą wyłącznie kobiety. Do „Polskiego expressu” zaprosi w środowe wieczory Tomasz Żąda, który zaprezentuje najciekawsze debiuty i nowości polskiej muzyki. Wiosenną nowością w radiowej Trójce jest pasmo „Trójka przed południem” prowadzone przez Katarzynę Cygler i Gabi Andrychowicz, które przybliżać będą słuchaczom wydarzenia ze świata kultury, sztuki, filmu i muzyki. Fani nowoczesnej muzyki pop i audycji rockowych Marka Wiernika usłyszą go między innymi w środowe późne popołudnia w „Trójkowym poWierniku” oraz w piątkowe wieczory w audycji „Rocka klasyka według Wiernika”. To nie jedyna piątkowa nowość w ramówce. O tym co dzieje się ciekawego na listach przebojów na całym świecie opowiadać będzie Łukasz Ciechański w audycji „Cztery strony dźwięku”. We wtorki Jędrzej Kodymowski zaprasza do „Apteki wieczornej”, w której autor prezentuje swoje fascynacje muzyczne. Sobotnia „Audycja podzwrotnikowa” Wojciecha Cejrowskiego, poszerzona zostanie o nowe gatunki muzyki i wydłużona do dwóch godzin. Wśród nowych, ale już popularnych audycji Trójki, jest program kulinarny Adriany Marczewskiej „Gorąca płyta”, którego można nie tylko słuchać, ale również oglądać w wersji video na Facebooku i kanale Youtube Trójki. Miłośnicy literatury również znajdą w Trójce coś dla siebie. W cyklu „Proza w Trójce” można usłyszeć fragmenty powieści znanych i cenionych autorów. Już w maju fragmenty twórczości Stanisława Lema.

 

W maju, adresowana przede wszystkim do młodych słuchaczy Czwórka, będzie towarzyszyć maturzystom w zdawaniu egzaminów dojrzałości. Oprócz emisji licznych audycji edukacyjnych, zawierających niezbędne do zdania matury informacje, młodzi reporterzy pojadą do szkół, skąd będą nadawać bezpośrednie relacje o przebiegu egzaminów. To jednak nie wszystko, co w maju na antenie Czwórki czeka młodych słuchaczy.

Redakcja muzyczna Czwórki na majówkę przygotowała szereg atrakcji koncertowych. Wśród nich w piątek wieczorem, 30 kwietnia - retransmisja czwórkowego koncertu Marceliny, która nagrała już 4 solowe albumy, i wystąpiła na kilku innych płytach np. Panny wyklęte, Happysad, June.

W kolejny wieczór radiowa Czwórka zaprosi na „Prywatkę”, czyli retransmisję koncertu elektropopowego zespołu Kamp! W niedzielę natomiast Czwórka podczas „Niedzielnej sesji” zaproponuje retransmisję czwórkowego koncertu Bitaminy, którego lider - Vito Bambino - od niedawna jest współautorem audycji „Tłusty Czwartek” w Czwórce. W świąteczny poniedziałek 3 maja, Czwórka ma kolejny hit: „Strefa Dread”, a w niej emisja koncertu zespołu Dubska, nagranego w Bydgoszczy przy okazji promocji ostatniej, ósmej już, płyty zatytułowanej „BDG Roots Rockers”.

Czwórka daje też wiosną możliwość wybrania najbardziej nieprzeciętnej osoby roku 2021 – wpłynęło blisko 300 zgłoszeń do corocznego Plebiscytu Czwórki „Nieprzeciętni” i teraz między 17 maja a 13 czerwca, na stronie internetowej Programu słuchacze mogą oddać głos na tego jednego spośród 10 kandydatów do tytułu, wytypowanych przez Kapitułę Plebiscytu. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł „Nieprzeciętny 2021”, statuetkę oraz nagrody rzeczowe – nagrody są również przewidziane dla głosujących słuchaczy. Uroczysta gala finałowa odbędzie się 24 czerwca.

Wśród prowadzących znani artyści: Grubson, Vito Bambino, Lena Osińska, RAU, Zamilska, Numer Raz, Kuba Sojka, Czeluść i wielu innych.

 

Polskie Radio 24 to antena o charakterze informacyjno-publicystycznym. 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu słuchacze otrzymują najświeższe i sprawdzone wiadomości z kraju i ze świata, wzbogacone o komentarze i analizy ekspertów. Program prezentuje również pogłębioną publicystykę polityczną, kulturalną, historyczną i gospodarczą oraz wydania specjalne poświęcone najważniejszym wydarzeniom. Aktualności, rozmowy z ciekawymi gośćmi, wypowiedzi ekspertów - „Słowem wszystko” w Polskim Radiu 24. Wśród prowadzących: Krzysztof Świątek, Adrian Klarenbach, Michał Rachoń, Mirosław Skowron, Stanisław Janecki, Eliza Olczyk, Joanna Miziołek, Dorota Kania.

 

Polskie Radio Kierowców jest najmłodszą z anten Polskiego Radia i jedną z najpopularniejszych wśród programów nadawanych w technologii DAB+. A to za sprawą dynamicznej, świetnie dopasowanej do potrzeb kierowców muzyki, ale także ze względu na aktualizowane co 15 minut serwisy informacyjne z polskich dróg. To jedyna stacja radiowa w Polsce, która podaje w tak krótkich odstępach czasu najnowsze wiadomości o utrudnieniach w ruchu. Dwa razy dziennie w paśmie porannym i popołudniowym najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata są nadawane w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim i ukraińskim). Bardzo lubiane przez słuchaczy są audycje nocne, w których mogą oni „na żywo” porozmawiać z prowadzącymi o wszystkim, co ich najbardziej dotyka: trudach dalekich tras czy rozłące z rodziną, ale też mogą podzielić się radosnymi nowinami i codziennymi sprawami. Polskie Radio Kierowców startuje codziennie o 05:00 porannym ROZRUSZNIEKIM, o 11:00 przechodzi w WYSOKIE OBROTY, a o 17:00 zachęca słuchaczy do wrzucenia NA LUZ, dzień kończy się nad ranem rozmowami o życiu w NOCNEJ ZMIANIE.

Antena ma także w ofercie podcasty: nowele kryminalne oraz serial o kierowcach i dla kierowców pt. „Swoją drogą”, a także moto-porady dla kobiet za kółkiem.

 

Polskie Radio Chopin w każdy wtorek zaprasza na premiery Lekcji mistrzowskiej, nowego pasma, w którym wybitny pianista, prof. Andrzej Ratusiński, opowiada Annie Skulskiej o swojej artystycznej współpracy z największymi muzykami XX wieku – m.in. Marią Wiłkomirską, Arturem Rubinsteinem, Vladimirem Horowitzem i Herbertem von Karajanem.

W pierwszej połowie maja na antenie Polskiego Radia Chopin będzie można wysłuchać cyklu audycji poświęconych inspiracjom zjawiskami pogodowymi w muzyce. Inicjatywa ma ścisły związek z tematem 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia pt. Klimat i my.

Natomiast druga połowa miesiąca poświęcona będzie w Polskim Radiu Chopin niezwykłemu muzycznemu turniejowi. Pianiści i dziennikarze muzyczni na co dzień prowadzący swoje autorskie audycje na antenie Polskiego Radia Chopin – Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha, Jakub Puchalski i Andrzej Ratusiński – tym razem wcielą się w role jurorów prawdziwego konkursu pianistycznego. W specjalnych studiach konkursowych jurorzy-radiowcy ogłaszać będą nazwiska zwycięzców kolejnych kategorii repertuarowych Alternatywy Konkursowej, czyli Pierwszego Wirtualnego Konkursu im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Na pierwszy ogień pójdą wykonawcy preludium, etiudy, walca, nokturnu, mazurka, poloneza, impromptu, ballady i scherza. Cały Konkurs, będący nową inicjatywą Polskiego Radia Chopin, zakończony zostanie 6 czerwca, wraz z ogłoszeniem nazwiska najlepszego z najlepszych – laureata Grand Prix i zdobywcy dorocznej Nagrody Polskiego Rada Chopin.

W Polskim Radiu Chopin interesująco zapowiada się też początek maja. Antena zaprasza w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na swoją stronę internetową oraz na antenowy profil facebookowy, gdzie wieczorem rozpocznie się streaming trzeciego recitalu pianistycznego z cyklu Podaj PIN do Chopina, czyli Chopin online. W koncercie, który tradycyjnie skrywać będzie w swym repertuarze zagadkę do odgadnięcia (tytułowy PIN), dzieła Fryderyka Chopina i jego przyjaciela Juliana Fontany zinterpretuje prof. Hubert Rutkowski, na co dzień szef Katedry Fortepianu w hamburskiej Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej.

 

Polskie Radio Dzieciom każdego tygodnia emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców. Wszystkie audycje są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami. Warto dodać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom nie emituje reklam.

Antena od poniedziałku do piątku zaprasza na codzienną naukę języków obcych – angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego oraz hiszpańskiego. Natomiast w każdy czwartek mali słuchacze mogą głosować na swoje ulubione piosenki „Dziecięcej listy przebojów”, w której pojawiają się „na żywo” dziecięce gwiazdy sceny muzycznej. A w niedzielę – „Radiowe figliki Kulfona i Moniki”, audycja pełna zabawy i humoru.

„Muzyka z lasu” – to audycja o polskich piosenkach ludowych, o ich warstwie muzycznej i językowej, którą poprowadzi Joszko Broda. Dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs „O czym one mówią", skierowany do placówek oświatowych, szkół i przedszkoli, zarówno tych należących do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom jak i tych, które jeszcze do nich nie należą. W konkursie co tydzień można wygrać radioodbiornik cyfrowy DAB+. Słuchacze zainteresowani macierzyństwem i rodzicielstwem mogą sięgnąć po podcast Idy Nowakowskiej, w którym aktorka, tancerka i prezenterka rozmawia z gośćmi na tematy związane właśnie z codziennym życiem rodzinnym.

Ważną pozycję anteny stanowią słuchowiska oraz bajki czytane przez znamienitych aktorów jak Olga Bończyk, Anna Cieślak, Leszek Filipowicz czy Janusz Zadura. W wiosennej oprawie antenowej Polskiego Radia Dzieciom można także usłyszeć znakomity głos Piotra Fronczewskiego.

 

« wstecz