X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr Polskiego Radia zaprasza na wystawę poświęconą „Matysiakom”

Poniedziałek, 10 października 2011

 

Najstarsza powieść radiowa – „Matysiakowie” – jest nadawana już od 55 lat. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Mieszkam tu nad Wisłą tyle lat…”. Ekspozycję będzie można oglądać od 14 października w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie.

Wystawa będzie miała charakter retrospektywny, nie tylko ilustracyjny, ale i edukacyjny. Przedstawi losy bohaterów oraz tło opowiadanych historii, które stanowiły ważne wydarzenia z życia powojennej Warszawy. W filmowych dekoracjach zostaną pokazane charakterystyczne etapy życia radiowej rodziny w ciągu minionego półwiecza. Częścią ekspozycji będą wpisane w przestrzeń wystawową realistyczne wnętrza: reżyserka radiowa – stylizowane studio reżyserskie, w którym dawniej nagrywano kolejne odcinki „Matysiaków”, oraz pokój rodziny Matysiaków z lat 50., 70. i 90. Elementem wystroju wnętrz będą przedmioty z epoki: meble, obrazy, fotografie itp. Wyposażenie stylizowanych pomieszczeń przygotowały osoby, które mają w swoim dorobku pracę m.in. nad filmami: „Ogniem i Mieczem”, „Człowiek z Żelaza”, „Korczak”, „Stara Baśń” oraz „Generał Nil”. Przedstawiona zostanie również bogata kolekcja zdjęć twórców, wykonawców i osób realizujących powieść dawniej i dzisiaj, a także wycinki prasowe, druki akcydensowe oraz wiele innych ciekawostek związanych z historią audycji. Ponadto odwiedzający będą mieli możliwość odsłuchania fragmentów kolejnych odcinków „Matysiaków”, zarejestrowanych na przestrzeni lat.

Powieść radiowa „Matysiakowie” powstała na fali październikowej odwilży, która pozwoliła zrealizować pomysł ukazania słuchaczom prawdziwego życia autentycznej polskiej rodziny – państwa Matysiaków z ulicy Dobrej. Przez wszystkie kolejne lata uosabiali oni ten właśnie czas – powojennej odbudowy zniszczonej stolicy, jej rozwoju i rozkwitu. Towarzyszyli rodakom w ich wysiłkach, zwątpieniach, ale i radościach. Uczyli kochać swoje miasto, uczyli szacunku dla pracy i rodziny, dodawali otuchy, ukazywali wartość tolerancji i zwykłej ludzkiej dobroci. Uzmysławiali, jak dalece drobne ludzkie sprawy składają się na wartości ogólnonarodowe i społeczne.

Polskie Radio nadało pierwszy odcinek powieści 15 grudnia 1956 r. o godz. 20.35. W sumie w latach 1956-2011 wyemitowanych zostało ponad 2800 półgodzinnych odcinków. Twórcami audycji byli wspaniali radiowcy i dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l i Władysław Żesławski. W 1960 r. do zespołu autorów dołączyła Dżennet Połtorzycka-Stampf’l. Przez jakiś czas współpracowali z nimi również Janusz Domagalik i Jerzy Ofierski. Obecnie autorami scenariusza i dialogów są Dżennet Połtorzycka-Stampf’l i Janusz Adam Dziewiątkowski. Pierwszym reżyserem „Matysiaków” był Zdzisław Nardelli, potem Stanisława Grotowska. Od 2009 r. – Waldemar Modestowicz. W powieści brało udział blisko 400 znakomitych polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in.: Stanisława Perzanowska, Jan Ciecierski, Tadeusz Janczar, Stefan Friedmann, Danuta Szaflarska, Janina Serdyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz. Obecnie z powieścią związani są artyści reprezentujący kilka pokoleń aktorskich, m.in.: Ludmiła Łączyńska (laureatka Splendora Splendorów w 2010 r.), Aleksandra Karzyńska, Ewa Kania, Andrzej Blumenfeld, Tomasz Marzecki, Stanisława Celińska, Emilia Krakowska, Marek Siudym, Bożena Dykiel, Joanna Jędryka, Emilian Kamiński, Marcin Hycnar i inni. Ich głosy i interpretacja roli przyczyniły się do tego, że legenda warszawskiej rodziny przetrwała, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bez ich talentu i zaangażowania nie byłoby Matysiaków.

Od samego początku powieść cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród słuchaczy. Świadczy o tym bogata korespondencja nadesłana do Polskiego Radia – w sumie ponad 2 mln listów i kartek okolicznościowych. Powieści radiowej zawdzięcza Warszawa ważne inicjatywy: odnaleziony pomnik Ignacego Paderewskiego znalazł swoje miejsce w Parku Ujazdowskim, Józef Matysiak przyczynił się do renowacji i powrotu Syrenki Warszawskiej na dawne jej miejsce nad Wisłą, na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik Bolesława Prusa. Ukoronowaniem popularności „Matysiaków” stał się jednak wybudowany ze składek radiosłuchaczy Dom Rencisty im. Matysiaków na Saskiej Kępie. W tym roku placówka ta obchodzi 45-lecie swojego istnienia. 16 grudnia 2010 r. Rada m.st. Warszawy nadała jednemu ze skwerów na warszawskim Powiślu nazwę Radiowej Rodziny Matysiaków.

 

« wstecz